دکتر پوست ، فوق تخصص درمان ریزش مو

 • admin تاریخ شروع
 • دکتر پوست و درمان ریزش مو

  هنگامی که شرایط مختلف در چرخه طبیعی رشد مو اختلال ایجاد کند، ممکن است ریزش مو (به نام آلوپسی ) اتفاق بیافتد. هر شخص در زمان مشخصی، به طور متوسط 100000 تا 150000 مو بر روی پوست سر خود دارد. مو به میزان تقریبا 1.5 اینچ در هر ماه رشد می کند. شما می توانید انتظار داشته باشید که روزانه 100 تار مو خود را از دست بدهید. اگر بیشتر از مقدار متوسط مو از دست بدهید؛ ممکن است موها نازک تر شده، و عقب رفتن موها در سر حد مو و پیشانی، طاسی بخشی از سر، و حتی طاسی کامل سر را مشاهده کنید.

  این موضوع به این دلیل است که بدن شما موهای خود را سریعتر از دست می دهد که بتواند جایگزین نماید.
  hair-loss.jpg

  اگر در معرض ریزش مو هستید، متخصصین ما برای کمک اینجا هستند. چندین روش درمانی و جراحی موجود است که می تواند باعث توقف روند ریزش مو و بازگشت موهای طبیعی شما شود. به یک متخصص پوست در اطراف خود مراجعه نمایید.

  چرخه ریزش مو

  موهای شما از دو ساختار تشکیل شده است: آنچه که در پوست سر (شفت) قابل مشاهده است. و آنچه که در زیر پوست قرار دارد و قابل مشاهده نیست(فولیکول). فولیکول پروتئین کراتین را تولید می کند، آنچه که همه ی موهای شما را تشکیل می دهد. همانطور که سلول های کرایتن قدیمی می میرند و سلول های جدید تولید می شوند، سلول های مرده نیز به هم متصل شده و پوست سر شما را ایجاد می کنند، موهای قابل رویت ایجاد می شود که شما قادر به رشد و کوتاه کردن و مدل دادن به آن هستید.

  چرخه رشد مو شامل سه مرحله متمایز است: آناژن، کاتاژن، و تلگژن. در هر زمان خاص، هر رشته مو فرد ممکن است در مرحله رشد مو متفاوتی باشد. ریزش مو اغلب زمانی اتفاق می افتد که یکی یا بیش از یکی از این مرحله ها در کار مرحله ی دیگر اختلال ایجاد کند.
  • در مرحله آناژن- مرحله رشد مو فعال- سلول های مو به سرعت و مرتبا تقسیم می شوند. این مرحله معمولا دو تا هفت سال طول می کشد. هنگامی که رشد مو متوقف شد، آن را به مرحله ی بعد انتقال می دهد.
  • مرحله کاتاژن یک مرحله ی انتقالی است، که به مدت دو تا سه هفته طول می کشد که رشد مو را متوقف نموده و مو از ریشه جدا می شود و به طرف پوست سر حرکت می کند.
  • مرحله تلگژن، مرحله ی استراحت است، که تقریبا دو تا چهار ماه طول می کشد، جایی که ریزش موها، اجازه می دهد که رویش مجدد موها آغاز شود.

  انواع ریزش مو

  مردم به دلایل مختلفی موهای خود را از دست می دهند. شایع ترین انواع ریزش مو عبارتند از:

  آلوپسی نازک شدن مو، شرایطی است که باعث می شود مو شما با افزایش سن شما به تدریج نازک تر شود. این موضوع باعث می شود که تعداد بیشتری از فولیکول های مو به مرحله ی استراحت بروند (مرحله ی تلگژن)، در حالی که موهای باقی مانده کوتاهتر شده و از تعداد آنها کاسته می شود.

  آلوپسی آندروژنتیک، یک حالت ریزش مو ژنتیکی است که می تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد.
  مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک، (که همچنان به عنوان " طاسی الگوی مردانه" شناخته می شود) در اوایل جوانی یا قبل از بیست سالگی آن را تجربه می کنند. مردان مبتلا به این بیماری متوجه عقب رفتن تدریجی خط موی خود (حد فاصل پیشانی و موها) و ریزش مو در اطراف سر و جلوی سر خود می شوند.
  به همین ترتیب، زنان می توانند "طاسی الگوی زنانه" را تجربه نمایند. که معمولا کم پشت شدن موها قبل از سن چهل سالگی قابل ملاحظه نیست. برای زنان شایع است که از دست دادن مو سر، در سرتاسر پوست و بیشتر از همه در فرق سر رخ می دهد.

  طاسی (آلوپسی) منطقه ای، شایع ترین در کودکان و نوجوانان است. این وضعیت می تواند باعث شود که شما به طور ناگهانی موهای خود را از دست بدهید. این وضعیت ممکن است منجر به طاسی بخشی از سر، یا طاسی کامل (آلوپسی کامل) یا ریزش کل موی بدن شود که شامل ابروها و مژه ها می شود(آلوپسی سرتاسری). اکثر افراد مبتلا به طاسی منطقه ای، شاهد رشد مجدد موهای خود در چند سال بعد هستند.

  اختلال موکنی ، اختلال کندن مو است که یک اختلال روحی روانی است، که در آن شما مو خود را مرتبا می کشید. این بیماری بیشتر در کودکان تشخیص داده می شود.

  تلگژن فلوولیوم را می توان به عنوان عامل موقتی نازک شدن موها شناخت که در اثر تغییرات در چرخه رشد مو اتفاق می افتد. هنگامی که تعداد زیادی از موها به طور هم زمان وارد مرحله استراحت رشد مو، (تلگژن) می شوند، شما ریزش بیش از حد و نازک شدن موها را تجربه خواهید نمود.

  ریزش مو ناشی از جوشگاه نوعی طاسی است که باعث ریزش مو دائمی می شود. بیماری های التهابی پوست-مانند فولیکولیت، آکنه و دیگر اختلالات پوستی اغلب سبب بروز بافت های مخاطی می شوند که فولیکول های مو را از بین برده و در نتیجه توانایی رشد مجدد مو را از بین می برند.

  آلوپسی کششی نوعی از ریزش مو تدریجی است که ناشی از کندن مو یا کشیدن دائمی مو است که می تواند باعث التهاب و سرانجام آلرژی شود، این موضوع مانع از رشد موها در آینده خواهد شد.

  علت ریزش مو

  ریزش حدودا 100 مو سر در هر روز کاملا طبیعی است. هنگامی که ریزش مو را تجربه می کنید، شما موهای خود را به سادگی و سریعتر از حالت طبیعی از دست می دهید- سریعتر از زمانی که بدن شما بتواند موهای جدید تولید نماید: از جمله علل احتمالی ریزش مو عبارتند از:
  • کهولت سن
  • بیماری
  • تغییرات هورمونی
  • وراثت (طاسی الگوی مردانه)
  • درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی
  • دریافت بیش از حد یا بسیار کم ویتامین های خاص و مواد معدنی
  • بارداری
  • استرس
  • شرایط خاص پزشکی
  hair-loss-for-men.jpg

  گزینه های درمان

  اگر شما ریزش مو را تجربه می کنید، می توانیم با شما در مورد گزینه های درمانی موجود بحث کنیم. هدف برخی از آنها درمان شرایط اساسی است از قبیل کمبود یک ویتامین یا عفونت قارچی. اغلب چندین روش درمانی یا عملکردی مورد استفاده قرار می گیرند تا درمان شما در مورد مساله ای خاص موثرترین روش باشد. اگر در اثر پیری یا به صورت ارثی طاس شده اید، می توانیم با شما در مورد چگونگی جلوگیری از افزایش ریزش مو و نیز جراحی های مختلف و یا داروهایی که می تواند به بهبود مو کمک کنند، بحث خواهیم کرد.

  درمان ریزش مو با جراحی

  • پیوند مو: روشی که در آن مو از پشت سر شخص برداشته شده و به ناحیه طاس شده پیوند زده می شود.
  • کاهش ناحیه بدون مو پوسته سر : یک روش درمانی جراحی است که در آن قسمت های پوستی که تحت تاثیر آلوپسی قرار گرفته اند برداشته می شوند و نواحی سالم تر به منظور پر پشت نشان دادن موهای سر کشیده می شوند.
  • گسترش بافت: کشیدن پوست سر در یک دوره ی زمانی. مناطق کشیده شده را می توان گسترش داد تا بیشتر پوست خود را پوشانده و در نتیجه پر پشت تر به نظر برسند.

  درمان با دارو

  • فیناستراید(Propecia) : یک داروی تجویزی جهت درمان الگوی طاسی مردانه
  • مینوکسیدیل(Rogaine) : یک محصول جهت رشد مجدد مو که در ناحیه طاس پوست سر اعمال می شود. هم مردان و هم زنان می توانند از مینوکسیدیل استفاده نمایند، اگرچه زنان باید از نسخه های ضعیف تر استفاده کنند. اگرچه مینوکسیدیل در داروخانه ها در دسترس است، ابتدا با یک متخصص پوست صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که جهت درمان شما مناسب است.
   
  آخرین ویرایش